Blog Yazıları

Gitar ve Keman Ölçüleri

Gitar boylarıkeman boyları en çok merak edilen müzik bilgisi sorularından. Bu yazımızda, gitar boyutları ve keman boyutları öğreneceğiniz müzisyenlik veya hobi olarak müzik aleti çalmak isteyen her yaştan insana bilgi vermek amaçlı bazı konulara değineceğiz. Gitar boyları ve keman boyları hakkında müzik aleti kullanımını kolaylaştıran bilgiler burada.

Keman boyları (keman boyutları)üretici markaya ya da luthiere göre değişkenlik göstermemektedir. Tüm kemanlar sabit boyutlardadır. Gitar boyları da akustik, klasik, elektro, bas gibi gitar modellerine göre iç değişkenliklere sahiptirler. Klasik gitar boyları ile akustik gitar boyları aynı değildir. Bu da gitarın türüne göre kendi içinde bazı boy hesaplamaları gerektirir. Gitarın tel boyu, sap boyu, tekne genişliği ve derinliğini evinizde metre aracılığıyla ölçebilirsiniz. Aynı tür enstrümanları yan yana koyarak, modellere göre sıralayıp her enstrümanın boy ölçülerini rahatlıkla ölçerek standart olup olmadığını görebilirsiniz.

Enstrümanı çalacak kişinin yaş, boy ve fiziksel özelliklerine göre hesaplanan boylar enstrümanın ses ve akord düzenine göre de farklı açılardan boyutlandırılabilmektedir.

KEMAN BOYLARI

Yaş ve fiziksel özellklere göre keman boyutları ve seçimi

Hangi Boyutta Keman Seçilmeli?


Keman eğitimine başlamaya karar verdiğinizde, ilk araştırmalarınızla beraber 1/8, 1/4, 1/2, 3/4 ve 4/4 keman gibi terimlerle karşılaşırsınız.  Oldukça kafa karıştıran bu terimler kemanın modeline, kalitesine değil boyutlarına işaret eder.

Keman Boyutları Neye Göre Düzenlenmiştir?


Keman boyutları her yaş için standart değildir. Öğrencinin enstruman üzerinde hakimiyet kurması, bunu yaparken kas ve kemik yapısına zarar vermemesi için her yaşın ortalama fiziksel ölçülerine göre keman boyları belirlenmiştir. Fakat her öğrencinin anatomik yapısı ve fiziksel gelişim süreci aynı olamayacağı için keman seçiminde yaşa olduğu kadar kol uzunluğunada dikkat etmek gerekir. Aşağıdaki tabloda yaş ve kol uzunluklarına göre keman boylarını bulabilirsiniz.

Keman Boyu YaşKol Boyu
1/4 Keman:4 – 7 Yaş47 cm
1/2 Keman:6 – 10 Yaş51 cm
3/4 Keman:9 – 11 Yaş56 cm
4/4 Keman:11 Yaş ve üstü58.5 cm

GİTAR BOYLARI

İnternet üzerinden yapılan alış verişlerde müşterilerimizin en sık yaptığı hatalardan biri de gitar boyutlarıdırGitar modellerinin devamında yazılan 1/2, 3/4, 4/4 gibi rakamlar, genelde gitarın modeli zannedilir ve neye dikkat çektiği pek önemsenmez. Dünya üzerinde sıklıkla kullanılan gitar boyları: 1/4 – 1/2 – 3/4 ve 4/4’dür.
 

Gitar boylarını genel bir bakışla gitarı çalacak olan kişinin yaşıyla bağdaştırabiliriz. Ama yinede gitarı çalacak olan kişinin anatomisini de dikkate almak ileride oluşabilecek sıkıntıların önüne geçecektir.
 

Genel hatlarıyla gitar boyutlarını şu şekilde sınıflandırabiliriz:
 

Gitar BoyuYaşBoy
1/4 Gitar:2 – 5 Yaş85 – 95 cm
1/2 Gitar:5 – 8 Yaş1.15 – 1.30 m
3/4 Gitar:8 – 12 Yaş1.35 – 1.50 m
4/4 Gitar:12 Yaş ve üstü1.50 m ve sonrası
 
 

Günümüzde Kemal Dinç sazı ya da bağlaması olarak bilinen enstrümanbağlama-gitar-buzuki anatomisi baz alınarak üretilmiştir. Ahmet Aslan gitarı olarak bilinen gitar da bağlama sapı üzerinde kalın bam teller takılarak farklı bir form olarak üretilmiştir. Akord düzenienstrümanın ses aralığı ve sesi aktarma biçimi itibariyle klasik gitarın sesinden farklı bir akustiğe ulaşmasını sağlamıştır. Örnekteki gibi, enstrümanlar luthierler tarafından değişik boylarda üretilebilir. Müzik aletini hangi amaç ve icra yöntemiyle çalacaksanız, kendinize özel formlarda üretilmesini sağlayabilirsiniz. Bu mağazamızda satılan müzik aletlerinden daha pahalıya mâl olacaktır. Bir müzik aletinin ortalama olarak 5 katı yüksekte bir fiyata satın alacağınız anlamına gelmektedir.

Blogumuzda merak ettiğiniz konulara yer ayrılmaktadır. Siz de aklınıza takılan soruları bize ileterek, hem kendinizin hem sizin gibi müzik konusunda bilgi sahibi olmak isteyenlere katkı sağlayabilirsiniz. Sorularınızı bize ilettikten kısa bir süre sonra blogumuzda sorunuza cevap verecek tüm açıklamaları bir dizi yazı halinde yayınlamaya devam edeceğiz.