Klarnet Seçimi Nasıl Olmalı

EditörSeleden18/09/20170 YorumlarMüzik,
klarnet
 
 
Hangi Klarnet Markasını Almalıyım?
 
Klarnet öğrenmek isteyenler klarnet seçimi konusunda kafa karışıklığında olurlar. Ve bu kafa karışıklığı çoğunlukla klarnet çalma isteğini yok eder. Klarnet markaları içinde klarnet fiyatları takibi yapmak, karar vermek biraz zorluk bir süreç. Klarnet ile çalmak istediğiniz esere göre klarnet seçimi yapmakla başlayabiliriz. Batı müziği ile Türk müziği arasında bir seçim yapmak işinizi kolaylaştıracak. Öncelikle karar vermeniz konu bu. Bu iki seçimin açılımı şu şekildedir: batı müziği çalacaksanız si bemol (B♭), Türk müziği çalacaksanız Sol (G) karar sesli klarnet seçimi yapmalısınız. Bu zorlukların üstesinden gelmek isteyenler için bir klavuz hazırladık. 
 
 
 
Klarnet Çeşitleri Nelerdir?
 
Sol klarnet, Türk müziği yani Türk sanat müziği icrası için kullanılan enstrümandır. Si bemol klarnet batı müziği, balkan müziği tarzında uyum göstermektedir. Her iki klarnet çeşidi farklı müzik tarzlarına uyum sağlayabilse de yine de müzik alışkanlığınıza göre seçim sağlamalısınız.
 
Sol klarnetler, si bemol klarnetlerden biraz daha pahalıdır. Si bemol klarnet biraz daha uygun fiyatlıdır. 
 
 
 
Si Bemol ve Sol Klarnet Arasındaki Farklılıklar
 
Si bemol klarnet kısa, sol klarnet uzundur.
Si bemol klarnette hiçbir tuşeye basmadan fa notasını elde edersiniz, sol klarnette tuşeye basmadan re sesini elde edersiniz.
Sol klarnet, si bemol klarnete görece pahalıdır.
Sol klarnet ile si bemol klarnetin ses deliklerinin diziliş ve mandalları farklılık gösterir.
Si bemol klarnet, sol klarnete göre ses karakteristiği daha tizdir.
Sol klarnet ile koma sesler elde etmek si bemol klarnetten daha kolaydır.
 
 
 
Klarnet satın alma aşamasında 
 
Klarnet yapımında ağaç, malzeme çeşitliliği bulunur. Abanoz ve gül ağacından yapılan klarnetler daha güzel ve karakteristik sese sahiptirler. Abanoz kaliteli bir ağaçtır, kaliteli klarnet üretiminde kullanılır. Kaliteli ve ithal bir ağaç olması sebebiyle klarnet fiyatlarını etkilemektedir. Uzun vadeli kullanım için abanoz klarnetleri seçmelisiniz. Daha ucuz malzemelerden üretilmiş enstrümanlarda verim almak zordur. Bütçeniz yeterli değilse, abanoz tozundan, bakalit, plastik veya metalden klarnetleri seçebilirsiniz. 
 
 
 
Klarnet aksesuarları
 
Ucuz klarnet almak istiyorsanız iyi bir bek almanız önerilir. Klarnet beki, taşıma kılıfı gibi temel bazı aksesuarlara ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu gibi klarnet aksesuarları için de ilave seçim sağlayabilirsiniz.

Yorum Yazın