Blog Yazıları

Lir Arp Öğreniyoruz

Lir, Milattan Önce 9. yüzyılda ortaya çıktığı varsayılan bir müzik aletidir. Antik Yunan, Sümer, Luvi, Mısır medeniyetlerinde çeşitlenerek çoğalmıştır. Arp ailesine ait olan lir, beraberinde kanun, santur gibi müzik aletlerinin evrimleşmesine olanak sağlamıştır. Genellikle kithara ile karıştırılır. Lir kucakta, gerektiğinde bir platform üzerinde de çalınabilir. Lir, lirizm akımının oluşmasına sebep olmuştur. Lirik edebiyatın temelinde lir yatmaktadır. Lir edebiyatın çeşitlenmesine vesile olması dışında, tedavi edici bir güce de sahiptir. Çocuklara, yaşlılara sakinleştirici etki vermek için dinletilmektedir. 

Neden Luvi Lir Arp

Luvi lir arp, el üretimi ve kişiye özel üretilmektedir. Fabrikasyon hiçbir unsur barındırmamaktadır. Tamamı enstrüman için kullanılan ağaçların titizlikle seçilmesi ve işlenmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Lir arplar, uzun yıllar hacminin ve sesinin bozulmayacağı en verimli müzik aletleri olarak üretilmektedir.

Lir arp telleri, burguları ve burgu anahtarları titizlikle kalibre edilmektedir. Lir arp tamir ihtiyaçlarınız olması durumunda, gerekli bakım ve onarımlar yapılmaktadır. 

Lir Arp Modelleri

Lir arplar 8, 12, 16 telli modellere sahiptir. Daha fazla ses sayısına ulaşmak için mutlaka yüksek adetli lir arp seçilmelidir. Çocuklar, gençler, yetişkinler tarafından rahatlıkla kullanılmaya müsaittir. 

 

 

Lir Arp Nasıl Tutulur

Lir arp, sol veya sağ dizinize oturtun. Sol elinizle, enstrümanın kalın olan iç kısmından parmaklarınızla kavrayın. Sağ elinizin parmaklarıyla, en iyi tonu alacağınız bir aralıktan telleri hafif veya yük oluşturarak çekin. Bunu şuna benzetebilirsiniz, eğer gitar veya herhangi bir müzik aleti çaldıysanız sağ elinizle telleri çekmek gibi kolay ve zahmetsizdir. Lir arp, zahmetsiz çalınabilen bir müzik aletidir. 

 

 

Lir Arp Nasıl Çalınır

Lir arp, telleri tek tek çekerek ya da çiftli çekilerek çalınabilir. Ayrıca sol elinizle gitar akorları basar gibi tellerin arka kısmından parmaklarınızla dokunarak akor alabilirsiniz. Bunun için çeşitli denemeler yapmanız gerekmektedir. 

Lir Arp Çalmayı Öğrenmek Zor Mudur

Lir arp çalmayı öğrenmek zor değildir. Lir arp dersleri bulmak zor olabilir. Ancak Youtube’da basit yollarla anlatılan videolar bulunmaktadır. Hemen herkesin rahatlıkla el hareketlerini görerek tekrarlaması sonucunda lir arp dersleri alması kolaylaşmaktadır. 

Lir Arp Nasıl Akord Edilir

Lir arp müzik aleti, her teli farklı seslere akordlanabilir. Bunun için Luvi Lir Arp akord klavuzunuza bakmanız yeterlidir. Bu konuda yardım almak için Luvi Lir Arp Atölyesi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

Lir Arp Teli Nereden Alınır

Lir arp müzik aletleri için istediğiniz tonlarda ses elde edebilmek için tel setlerimizden seçim yapabilirsiniz. Kendi üretimimiz olan lir arp teli en yüksek standartlarda verim alacağınızı garanti ediyoruz. 

 

 

Lir Arp Akord Anahtarınız Kaybolduysa

Üzülmenize gerek yok, lir arp akord anahtarınızı temin ediyoruz.  

Lir Arpı Kim Buldu

“Öyleyse sana bu liri, Zeus’un şanlı oğlunu vereceğim…” (Homeric Hymn to Hermes)

Bu, antik tanrı Hermes’in adını taşıyan bir müzik aletidir. Antik Yunan mitolojisine göre, liri ilk icat eden Hermes’ti. Hikâye devam ederken, genç tanrı Hermes Apollo’dan bir kutsal inek sürüsü çalar. Yol boyunca Hermes onlardan birini katleder ve bağırsaklarını tanrılara sunar. Bağırsaklardan liri yaratır. Apollo öfkeliyken lir sesini duyar ve sonra öfkesi diner. Lir için sığır sürüsünü takas etmeyi teklif eder.

Birçok üst düzey oyuncu ve lir hocası kursları için lir kullandığından, onu nasıl çalacağını öğrenmek isteyen herkes için temel bir enstrüman olarak düşünülebilir. Harmoniklerin ve diğer gelişmiş çalma tekniklerinin kullanılmasıyla, 8 telli veya 12 veya 16 telli lir, sivri uçlarla birlikte bir ila 3 tam oktav üretebilir!

“Ölümsüz tanrıların ve karanlık dünyanın öyküsünü, nasıl ortaya çıktıklarını ve her birinin kendi payını nasıl aldığını söyledi.” –

(Homeric Hymn’den Hermes’e)