Sırt Çantası Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

EditörSeleden18/03/20190 YorumlarÇanta,


Hepimiz gündelik yaşantımızda pek çok pratik araç gereçlerimizi, çeşitli materyal ve malzemeleri rahatlıkla taşıyabileceğimiz bir takım sırt çantası ve taşıma aletlerine ihtiyaç duyarız. Elbette gerek çalışan gerek öğrenci olsun, pek çok kimse aslında çanta seçerken nelere dikkat etmesi gerektiğini tam anlamıyla bilemez. Çanta seçimi, hem sağlığımız hem de kullanışlı pratiği açısından aslında en dikkatle yapılması gereken seçimlerdendir. Nitekim omur sağlığımız, vücut sağlığımız, omuz sağlığımız gibi pek çok faktöre etki eden çantaları seçerken, hemen her kriteri ve faktörü göz önünde bulundurmamız gerekir. Sırt çantası alırken nelere dikkat edilmesi konusunda sizler için hazırladığımız makalede tüm kriterleri ve püf noktaları listeledik.
 

Askıları Yumuşak Olmalı
 

Sırt çantası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden bir tanesi alınacak sırt çantasının askı iplerinde kaliteli sünger kullanımı ve yumuşak olmasıdır. Özellikle jansport sırt çantası modellerinde sıkça kullanılan yastıklı arka panel ve yumuşak askı ipleri sayesinde, sırt çantası maksimum ağırlıktayken bile taşıyan bireylerin omuzlarında yahut sırtlarında herhangi bir ağrı ve zorluk hissettirmez. Bu yüzden sırt çantası alırken sağlıklı omur iliği ve sırt için mutlaka alınacak sırt çantasının askı iplerinin kalitesine, arka panelin yumuşak olmasına ve taşıma sırasında askılarının yeterli uzunlukta olmasına dikkat ediniz.
 

İç Haznesi Geniş Olmalı
 

Günümüzde sırt çantası alırken yapılan en önemli hatalardan bir tanesi de sırt çantasının sadece estetiğinden etkilenip hiçbir kullanışlı ve pratik özelliklerinin olmadan alınmasıdır. Ancak unutmayın ki sırt çantası alırken aslında en dikkat edilmesi gereken öncelikle kriterler, sırt çantasının pratik ve kullanışlı olmasıdır. Bu dikkatle sırt çantası seçerken çantanın mutlaka geniş hazneye ve yüksek hacme sahip olmasına özen gösterin. Nitekim geniş hazneye sahip olmayan sırt çantaları, bir doğa yürüyüşünde, camping ve rafting etkinliklerinde yahut bir yerden farklı bir yere seyahatiniz sırasında, yanınıza almak istediğiniz eşyaların adedini kısıtlayacağı gibi, sizi de taşıma konusunda zor durumda bırakacaktır. Bu yüzden haznesi ve hacmi geniş sırt çantaları tercih etmek son derece önemli.
 

Ağırlık Çok Önemli


Sırt çantası seçerken yapılan en önemli hatalardan bir tanesi de çanta ağırlığının, kullanılan materyal sebebiyle oldukça ağır ve kullanışsız olmasıdır. Çantanın ipi, kumaşı, cepleri, fermuar yapısı ve hazne yapısı çanta ağırlığını belirleyen en önemli unsurlardır. Haddinden fazla süs ve ağırlıkta yapılan, sadeliğini ve pratikliğini kaybetmiş çantalar seçmek sizler için büyük bir maddi ve kullanış külfeti getirecektir. Bir örnek vermek gerekirse jansport model çantalar, kullanılan kumaş ve askıları oldukça kaliteli ve cep hazneleri kullanışlı olduğu halde, ağırlık konusunda kullanıcıyı yormamak adına 0,5 kg’dan fazla üretilmemektedir. Bu tür kullanıcı dostu çantalar hem taşıma hem de kullanım kolaylığı sağlayacaktır.
 

Dayanıklı Olması


Alacağınız sırt çantası için en önemli kriterlerden bir tanesi de çantanın mutlaka pek çok koşul ve şarta dayanıklı olmasıdır. Yağmur, fırtına anında, çeşitli çamur, leke ve yıpranmalara karşı dayanıklı ve sağlam olması sadece çantanın içindeki eşyalarınızı korumakla kalmıyor aynı zamanda çantanızı oldukça kullanışlı ve uzun ömürlü de yapıyor. Taşınabilir tüm elektronik cihazlar, şarj aleti ve kablolar, defter ve kitaplar, mürekkep ve pilot kalem gibi pek çok su ve darbe anında zarar görebilecek eşyaları, çok daha sağlıklı ve güven dolu taşımak için mutlaka alacağınız sırt çantasının dayanıklı olmasına, kaliteli malzemeden yapılmasına özen gösteriniz.
 

Fiyatı Makul Olmalı


Günümüz dünyasının belki de en sosyokültürel  yanlışlarından bir tanesi marka ve gösterişe önem verip, kalite ve pratiklikten yoksun ürünler satın almaktadır. Ucuz, kalitesiz, kısa ömürlü ürünlere yüksek meblağlar harcamak yerine, hak eden marka ve ürüne, hak ettiği değeri vermek çok daha faydalıdır. Sırt çantası alırken mutlaka sırt çantasının ücretini hak ettiğine, kalitesiz ve kısa askılı olmadığına, ucuz kumaş kullanılmadığı ve kısa ömürlü olmadığına dikkat ediniz. Kötü model ve tasarımda, ucuz işçilik kullanılarak hazırlanmış çantalara yüksek meblağlar ödeyip mağdur olmak yerine mutlaka iyi işçilik ve kaliteli kumaştan üretilen, sizi her ortama ve duruma karşı hazır hale getirebilecek çantalar için paranızı harcayın.

Yorum Yazın