Sırt Çantasında Olması Gerekenler

EditörSeleden29/03/20190 YorumlarÇanta,

Sırt Çantasında Olması Gerekenler


Sırt Çantasında Olması Gerekenler ve Sırt Çantasının Kullanım Alanları


Merhabalar! Bu yazımızda sizlere detaylı bir şekilde, tatile çıkarken, okula giderken, günlük hayatınızda kullanırken, spora giderken, işe giderken sırt çantanızda nelerin olması gerektiğini en ince ayrıntılarıyla aktarmaya çalışacağız. Öncelikle söylemeliyim ki, bu yazı tecrübelerini paylaşan tüm tatilcilerin, kampçıların hikâyelerinden, sırt çantasının kullanılabileceği her alanla ilgili bireysel gerçek kullanıcı tecrübelerinden ve bizim de kişisel tecrübelerimizden faydalanarak hazırlanmıştır. Keyifli bir yazı okumanız dileğiyle!
 

Tatile Çıkarken Sırt Çantanızda Olması GerekenlerElbette sırt çantası denince akla ilk olarak tatilde kullanmak için sırt çantası geliyor. Özellikle kamp yapmayı seven binlerce insan için sırt çantası olmazsa olmazdır.

Mart‘ı atlatmak üzereyiz. Eminim ki birçoğunuz burayı okuduğunuza göre kalabalık ve basık otellere yüzlerce lira ödemek yerine bir sırt çantası alıp kamp yapma hayallerinde. Söylemeliyim ki bu her insanın hayatında en az bir kere(gerçi yaparsanız her yıl tekrarlamak isteyeceksiniz ama) gerçekleştirmesi gereken bir olaydır. Hani “Ölmeden önce yapılması gerekenler” listesi olur ya, hah işte! Tatile çıkarken bir sırt çantası alıp kampa veya doğaya çıkmak tam olarak bunlardan birisidir.


Herkes deniz veya kum sevecek diye bir şey yok elbette. Özellikle ülkemizin birbirinden güzel doğal alanları sayesinde serin havayı, yeşilliği ve doğayı sevenler için Karadeniz bulunmaz bir cennet. Bu yazımızda Karadeniz taraflarına gitmeyi düşünen takipçilerimiz için de önerilerimiz olacak.


Öncelikle, ilk karar vermemiz gereken şey çantanın içine koyacağımız eşyalardan ziyade bir o kadar önemli olan da, nasıl bir sırt çantasına da sahip olacağımızdır.


Nasıl Bir Sırt Çantası Seçmeliyim?


Bloğumuzdaki bir diğer yazımızda JanSport Sırt Çantasını sizin için değerlendirmiştik. Açıkça söyleyebiliriz ki piyasada bulunabilecek en dayanıklı ve tam da kamp tarzı işler için yapılmış, önerebileceğimiz ilk çanta JanSport Çantalarıdır. Özellikle 10, 15 yıl süreli bile kullanılan ve herhangi bir aksilikte iade almaları sebebiyle bir ömürlük kamp çantanıza sahip olabilirsiniz. Bu nedenden dolayı sırt çantası seçimi yaparken JanSport‘un büyük modellerini öneririz. Örneğin Jansport Right Pack versiyonlarında hem laptop için bir kilit yeri, hem de içinin genişliğiyle birlikte uzun boyu bizim için ideal hale geliyor. Çanta seçimi yaparken birden fazla bölme olması gerektiğini göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim. Örneğin elektronik bir aletinize, kıyafetlerinize, laptop gibi önemli eşyalara akacak herhangi bir sıvı bizi dağ başında uğraştırabilir.


Çanta seçimini atlattıktan sonra artık yavaşça çantamızın içine gelebiliriz. Öncelikle her işin başı sağlık diyerek konuya girelim. Her nereye gidiyor olursanız olun, turp gibi bir vücuda ve kafaya sahip olsanız da, geleceği görebilen insan olmak da bir o kadar önemli. Her ne kadar ülkemizin ormanlarında aslanlar kaplanlar bulunmuyor olsa da vahşi doğa sayılabilir. (Gerçi bize en büyük zararı insanlar verir ama yine bir sosyal mesaj vermiş olduk…)


Hem hayvanlar, hem farklı iklim değişikliği hem de aşırı sıcaklar/soğuklar nedeniyle oluşabilecek çeşitli sebeplerden dolayı yanınıza mutlaka güneş kremi, birkaç baş ağrısı hapı, kullandığınız kremler ve ilaçlar varsa onları, eğer alerjik bir hastalığınız varsa mutlaka onun ilacını almanızı öneriyoruz. Yani sağlığı elden bırakmaya gelmez ve dışarıda nelerle karşılaşacağınızı tam tahmin edemeyebilirsiniz. Bu yüzden çantanızda mümkünse tüm kremleri ve ilaçlarınızı hazır tutun. İhtiyacınız olmasa bile.


İkinci olarak en önemli şey ise iyi bir kıyafet seçimi yapmak. Sırt çantanıza yerleştireceğiniz kıyafetler mutlaka kullanacağınız, sadece ihtiyaç duyacağınız kıyafetler olmalı. Çünkü 5 yıldızlı bir otele tatile gitmiyoruz, yanınıza alacağınız üç valiz yerine sadece bir sırt çantası var. Genelde doğa ortamında ve Yaz günlerinde birkaç çeşit t-shirt, bir şapka, güneş gözlüğü, en az iki çeşit pantolon, şort, iki veya üç çeşit ayakkabı(ayağınızda olanı da hesaplayın!) terlik, mutlaka ama mutlaka ceket ve sığabilecek mont türü bir kışlık giysi gereklidir. Tabii birkaç tane de iç çamaşırından zarar gelmez, tatil bu. Neler olacağı belli mi olur? Eğer Karadeniz taraflarına gidiyorsanız biraz t-shirt ve ayakkabıdan kısıp birkaç kazak almanız yerinde olur. Çünkü unutmayın, her ne kadar yaz günü olsa da Karadeniz bölgesi özellikle de akşamları ve bazı günleri inanılmaz soğuk yapabilir ve günün büyük çoğunluğu yağmurlu geçer. Özellikle de yüksek orman bölgelerinde. Çeşitli yerlerde banyo imkânı bulabilirsiniz, her türlü yıkanma ihtiyacınız için yanınızda çabuk kuruyabilecek seyahat havlusu almanızı öneririz. Bu noktada kıyafet seçerken de, havlu seçiminde de “çabuk kuruma özellikli seyahat modeli” türlerini tercih etmenizi öneriyoruz. Bu işinize yarayacaktır.


Kıyafetlerimizi hallettikten sonra iş yavaş yavaş doğal ortama geliyor. Aslında hamak alın ve bir ağaçta sallanmanın tadını çıkarın demek isterdim ama burası biraz daha çanta içine yönelik bir yazı bloğu oldu. Bu nedenden dolayı aslında bu aşamada kendinizi orada hayal ederek düşünebilirsiniz. Teknik direktörlerin maç başlamadan kafasında kurgulaması gibi. Gitmek istediğiniz yerdesiniz, bütün gününüzü hayal edin. Neleri kullanacaksınız, nelere ihtiyacınız olacak? Kol saati gibi en ufak detayları bile ihmal etmeyerek sırasıyla telefon, kamera (telefonda da bulunuyor olabilir), fotoğraf makinası keza aynı şekilde, çakmak(ateş yakmak için mutlaka lazım olur, 1-2 tane alın fazladan) veya kibrit seçeneği, mutlaka telefonunuz için hızlı şarj depoları. Telefon kulaklığı, alabiliyorsanız ve çantanıza sığıyorsa laptop sizin için gerekli olacaktır. Her ne kadar doğal bir ortama ulaşmak istiyorsanız da yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz, acil bir durumda gerekebilir.


Yine bununla beraber tabii ki telefon paketinizde yeterli internet ve dakikanızın olduğundan emin olun. Özellikle dışarıdaki dünyada, ıssız veya kuytu bir tatil bölgesine gidip kamp yapmayı düşünüyorsanız iletişim hayat kurtarabilir. Bunlarla beraber teknolojiye güveneceğiniz kadar gideceğiniz yerle ilgili ufak bir harita araştırmasından zarar gelmez. Yanınızda bir adet GPS yerine kullanılacak harita bulundurabilirsiniz. Yine yön duygunuz zayıfsa basit bir pusula iş görebilir, ya da kutup yıldızının ve yosunların hangi yönü gösterdiğini gitmeden öğrenin!


Ve tabii ki en büyük dostlarınızdan birisi olacak kitap! Kesinlikle en az üç çeşit kitap almanızı öneririm. Belki bir tanesinden erkenden sıkılıp hiç okumazsınız. Ancak iyi bir tatil bölgesine gidiyorsanız o atmosferde ayaklarınızı uzatıp güzel bir kitabı arşınlamak kadar güzeli yoktur. Yine ufak bir not defteri ve kalem çeşitli ihtiyaçlarda lazım olabilir. En kötü ihtimalle atmosferden etkilenip şairliğiniz tutar, belli mi olur?


Kişisel Bakım da yine burada devreye giriyor. Özellikle 3 gün ve üzeri sürebilecek kamplar için yanınızda Traş Bıçağı(cinsiyet fark etmeksizin), diş macunu ve diş fırçası, ihtiyaç durumuna göre ped, tarak, kirli eşyalarınızı-kıyafetlerinizi koyabileceğiniz ek bir poşet/çanta gibi şeyler işinize yarayabilir. Günlük hayatınızda kullandığınız deodorant ve parfümlerin yalnızca birer tanesini almanızı öneriyoruz, fazla kalabalığa ve kimyasala gerek yok, doğal ortam sonuç olarak.


Bunca şey nasıl sığacak diye düşünüyor olabilirsiniz. Ama yazıda bahsettiğim gibi JanSport veya benzer çanta üreticilerinin özel olarak kamp çantası üretimleri rahatça ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır. Tabii ki seçtiğiniz çantanın bu aşamada “dayanıklı” olmasına dikkat edin. Çünkü böyle bir eşya yüküyle sizi yarı yolda bırakacak yırtık bir çanta çok kötü bir tatil hikâyesi bırakabilir.


Bunun da devamında tatilde en çok biriktireceğiniz ve çantanızda olmasa da zihninizde sizinle birlikte geri dönecek şey dolu dolu güzel hatıralar olmalıdır. Tatil, kamp ve yolculuk yaparken yaşadığınız her anın tadını çıkarmaya, yalnızsanız doğaya, birisiyle birlikteyseniz yanınızdaki kişiye odaklanmaya çalışın ve günler sürecek bu maceranın ruhunuzu dinlendirmesine izin verin!


Genel olarak Tatile Çıkarken Sırt Çantası Hazırlamak ile ilgili yazımız bu kadar diyebiliriz. Elbette yazımızın büyük bir kısmını Tatil için ayırdık.


Günlük Hayatınızda Sırt Çantasında Olması Gerekenler


Günlük hayatımızda sırt çantası kullanan birçok insan görürüz. Aslında sırt çantası zaman içerisindeki kullanım alanlarıyla birlikte 7/24 yanımızdan ayrılmaması gereken bir eşya haline geldi. Birçok kadın kol çantası taşıyor bildiğiniz gibi. Zamanla kadınların da birçoğu sırt çantası kullanmaya başladı ve erkeklerin de birçoğu benzer şekilde günlük yaşantısında sırt çantasını yanında bulundurmaya alıştı. Sırt Çantası öncelikle kaynaklarımızda belirttiğimiz gibi JanSport tarafından geliştirilen fazlaca ürüne sahip, çeşitliliği bol ve günlük hayat için üretilen son derece estetik modelleri mevcut. Örneğin spor amaçlı bir sırt çantası için farklı desen ve tasarım, iş hayatınızda kullanmak istediğiniz bir omuz çantası için farklı tasarımlar mevcut. Bunların tümünü elbette JanSport başta olmak üzere çeşitli markalarda bulabilirsiniz.


Yine de bizim her zamanki gibi tavsiyemiz, Sırt Çantası konusunda yarı yolda kalmamak ve günlük hayatınızda dışarıda zaman geçiriyorken pişman olmamak için JanSport gibi kaliteli markaları tercih etmenizdir.


İş Hayatımız için Sırt Çantasında Olması Gerekenler


Günlük hayatımızda eğer teknolojiyle birlikte yaşayan bir insan olduğumuzu varsayarsak ki günümüzde teknoloji her an yanımızda, laptop kullanımı başta olmak üzere birçoğumuz işlerimizi online-çevrimiçi dünyada yürütmekteyiz. Bu yüzden sırt çantası günlük kullanımında ilk olmazsa olmazlardan birisi Laptop ve Bataryadır. Bir laptop ve laptop şarj aleti / batarya günün her saatinde size yardımcı olacaktır. Starbucks veya Nero tarzı bir mekâna oturduğunuzda saatlerce masanızda kahvenizi yudumlarken internet dünyasında gezintiye çıkabilirsiniz.


Yine birkaç okuma kitabı, çeşitli dergi ve makaleler sırt çantanızda yer alabilir. Dışarıda herhangi bir yerde, otobüste, parkta, iş yerinde, mola saatlerinde, okulda veya benzer durumlarda laptop her dakika çıkarılmayacak olsa da kitap her zaman en yakın dostunuz ve teknolojiden uzaklaşmanızı sağlayıp doğal hayata adım atmanın bir parçasıdır. Yine günlük hayatınızdaki çanta kullanımında bir adet t-shirt, havlu, alabiliyorsanız yedek birer iç çamaşırı ve mutlaka yorucu bir gün için çorap ihtiyacınız olan şeylerin başında gelir. Neredeyse çok az yer kaplayacak bu birkaç eşya için sırt çantanızda özel bir yer oluşturmanız size büyük kolaylık sağlayacaktır. Bütün gününüzü dışarıda geçirecek biriyseniz, özellikle de iş ortamlarında ve yaz sıcaklarında mutlaka yedek kıyafet / tişört bulundurmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Keza çoraplar da bir o kadar önemli. Ayak sağlığı ve kokusu büyük bir sorun haline gelebilir. Son olarak bu konuyu da kişisel bakım ve temizlikle bitirebiliriz. Kesinlikle diş macununuz, diş fırçanız, en az bir deodorant ve küçük/ucuz bir çanta parfümü her zaman işinize yarayacaktır. Bir paket ıslak mendil ve selpak gibi ürünleri de çantanızdan eksik etmemenizi öneririz. Hanımlar için elbette her türlü zorluğa karşı Ped. Tam bir hayatta kalma çantası oldu değil mi? Eliniz değmişken birkaç tane de bisküvi atın, sabahtan akşama kadar gerçek bir hayatta kalma mücadelesi geçirin!


Üniversite Öğrencilerinin Sırt Çantasında Bulundurması Gerekenler

 Kullanım alanı açısından aslında günlük hayatımıza çok yakın bir kullanıma sahip diyebiliriz. Elbette evden okula ve okuldan tekrar eve dönüş olacaksa ve tüm günümüz(en az 10-12 saat) dışarıda geçmeyecekse çok detaylı çamaşırlar, çoraplar ve ekstra temizlik malzemeleri alınmayabilir. Üniversite Öğrencisinin Sırt Çantası için diş macunu, diş fırçası yine önerilir. Bir adet yedek tişört ve çoraplar, elbette ihtiyacınız olan kitaplar, en az bir adet defter / not defteri ve kalem. Yine eğer kullanımını sağlıyorsanız laptop aletiniz yanınızda olmalı. Telefon ve laptop için şarj aletlerinizi de almayı unutmayın ve daima çantanızda bir şarj aleti bulundurmaya dikkat edin. Telefon en önemli iletişim cihazımız, malum.


Çantanızın uygun bir bölmesinde(mümkünse gizli) daima bir yedek anahtar bulundurmanızı öneriyoruz. Bu anahtara mümkün olduğunca dokunmayın ve unutun. Yalnızca asıl anahtarınız kaybolduğunda, evde kaldığında sırt çantasına ulaşıp çilingir masrafı ve ekstra zaman kaybı olmadan rahatlıkla evinize girebileceksiniz. Birçok defa benzer durumda kalıp bu şekilde kurtulan birisi olarak insanların en büyük yardımcısı olduğunu düşünüyorum bunun.


Lise Öğrencisinin Sırt Çantasında Olması Gerekenler ve İlköğretim Öğrencilerinin Sırt Çantasında Olması Gerekenler başlıklarını da yine genel olarak aynı öğrenci başlığı altında değerlendirebiliriz.


Lise ve altı öğrenciler genel olarak okuldan direkt eve ilişkili oldukları için ve henüz reşit olmadıklarından dolayı yanlarına sadece okulla ilgili araç ve gereçleri almaları yeterlidir. Özellikle lise ve altındaki öğretim gören kişiler için sırt çantalarına çok fazla değerli eşya almamalarını öneriyoruz. Laptop veya dijital, teknolojik aletleri evinizde bırakmanız, mümkünse cep telefonunu dahi okula götürmemeniz hem Milli Eğitim Bakanlığı hem de bizim tarafımızdan önerilmektedir. Okullarda çeşitli hırsızlık olayları gerçekleşebilir, diğer çocuklar hırsızlık yaptığının farkında olmadan arkadaşlarının çantasını karıştırıp eşyalarına zarar verebilir.


Toparlayacak olursak, bir Sırt Çantasında Olması Gerekenler tamamıyla bunlardan ibarettir. Elbette yaptığınız iş ve bulunduğunuz ortama göre çeşitli iş araç ve gereçleri, çeşitli dokümanlar, materyaller götürüp getirebilirsiniz. Ama hangi işi yapıyor olursanız olun verdiğimiz örnekteki araçlar günün her anında sizin en büyük yardımcılarınızdan olacaktır.


Sırt Çantası Sağlığı ve JansSport Sırt Çantası


Belirtmekte fayda var ki, kullandığımız kişisel kıyafetler, ilaçlarımız, ayakkabılarımız, kişisel bakım ürünlerimiz kadar sırt çantamız ve sırt çantamızın dokusu, yapımında kullanılan maddeler, imalat alanı, sağlık unsurları da bir o kadar önemli. Çantamızın içine koyduğumuz her şey direkt olarak bizimle temas ediyor ve 24 saat boyunca neredeyse kullanıyoruz. Hem çantanın sağlıklı ve dayanıklı bir yapıda olması, uygun bir kumaş bulundurması, hem de direkt olarak sırtımızda sürekli taşıyacak olmamız sebebiyle hijyen kriterleri konusunda çok sık denetlenip piyasada ön planda olan Sırt Çantası Markalarını tercih etmenizi önermekteyiz. Sitemizden ulaşacağınız JanSport Sırt Çantası hakkında yaptığımız detaylı incelemeye göz atmanızı mutlaka öneriyoruz.


Birçok detayını inceleme makalemizde görebileceğiniz gibi JanSport Sırt Çantası dünya genelinde üretim ve satış yapan en büyük sırt çantası üreticilerinden birisi konumunda bulunuyor. Özellikle dayanıklı çantalar üretip Ömür Boyu Garanti gibi bir hizmet sağlaması sayesinde, hem okul çantası, hem tatil çantası hem de günlük iş çantalarınız için mutlaka tercih edilesi hale geliyor.


Birbirinden iyi ve çeşitli Sırt Çantası Modelleri için JanSport Çantalarını önermekle beraber, sizlerden de ekstra olarak sırt çantasına konulmasını düşündüğünüz maddeler varsa bunlarla ilgili öneri bekliyoruz. Sırt çantası alırken nelere dikkat etmeli blog yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yazın