Yeni Başlayanlar İçin Keman Rehberi

EditörSeleden16/05/20190 YorumlarMüzik,

- GÜNCELLENDİ -
 
Yeni başlayanlar için keman modelleri ve fiyatları tavsiyesinde bulunacağız. Çocuklar için keman almak isteyenlere özel olarak hazırladığımız bu yazıda, tüm keman severlere dair bilgiler yer alacaktır. Keman çalmaya hevesliyseniz, bir kemanınız yok ve en baştan başlayacaksanız bu tam size göre. Hem çocuk hem yetişkinlere müzik aletleri alarak egzersizi yapacağınız, kendinize doğru kemanı bulabileceğiniz bir yazıdır. 
 

YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN KEMAN REHBERİ
 
Müzik dinlemenin, müzik yapmanın yaşı yoktur. Dünyanın her yerinden arkadaşlar edinmenin, yeni bir dil öğrenmenin verdiği zenginlik gibidir müzik. Müzik aletleri çalan insanların zekâsı diğer insanlara göre daha da ileridedir. Aynı anda iki elinizi, hatta iki ayağınızı kullanarak ritim aletleri çalarak dört işlem yapmış olursunuz. Beynin dinamizmi, ruhun derinliği için çocuklarınıza müzik aleti çalmayı öğretin. Öğrenmelerini teşvik edin. Keman çalmayı öğrenmek isteyenlere Yeni Başlayanlar İçin Keman Rehberi hazırladık. Buyrun, afiyet olsun.
 
 

Planlı ve sık egzersiz yapın


Sabır müzikte çok önemli ve temel ilke olarak kabul edilir. Keman perdesiz enstrüman ailesine mensuptur. Doğru sesleri alabilmek için tam ve yarım sesleri alabileceğiniz yerleri iyi bilmeniz gerekir. Notalar arası geçişleri temiz ve doğru yapmalısınız. Perde düzenine sahip olmayan müzik aletlerinde, hakimiyet biraz daha farklıdır.  
 
 

Mazeretler geçersizdir, öğrenmek için yaş sınırı yoktur


 
Keman öğrenmek isteyenler için mazaret geçersizdir. Egzersizleri doğru ve adım adım ilerleyerek sürdürürseniz, başarılı olmak için yalnızca sabırlı olmalısınız. Yaşınızı, fizyolojinizi, cinsiyetinizi düşünerek kendinize ket vurmayın. Hayatta her başarının altında sabır yatar. Sabrınızı keyifle donatın. Profesyonel müzisyenleri takip edin, videolarla ilginizi çekmeye çalışanlara odaklanın. Keyif alabileceğiniz şarkılarla egzersizlerinzi sürdürün.
 
 
 

Profesyonele başvurun


 
Keman kursu veren müzik okullarını araştırın. Yetiştirdikleri müzisyenleri araştırın. İlginizi çeken müzisyenlerin ilgili kurstan mezun olduklarına emin olduktan sonra, en az birkaç müzisyene daha gidin. Fikirlerini alıp bir müzik okulunda kursa başlayın. Kemanı kendi başınıza öğrenmekte güçlük çekebilirsiniz. Perdeli enstrümanlar gibi hakimiyeti kolay olmayabilir. Doğru kavrama noktası, doğru tutuş ve yay çekme önemli detaylardır. Profesyonellere başvurmaktan çekinmeyin. 
 
 
 

Keman seçimi yapın


 
Keman seçimi yaparken yaş, boy orantınıza göre hareket edin. Doğru keman seçimi yaparak kusursuz bir başlangıç yapmış olursunuz. Panik yapmayın. Mağazamızdaki profesyoneller sizi bu konuda bilgilendirecekler. Manuel Raymond, Carlovy, Almira, Dominguez, Rosa marka uygun fiyatlı kemanlar ihtiyacınızı karşılayacaktır. 
 
 
 

Notaları siz belirleyin


 

 
Keman eğitimi aldıktan sonra hocanızın pratiklerini evinizde, müsait anınızda sürdürün. Öğrenmenin kararlılık gerektirdiğini hiçbir zaman unutmayın. Arama motorlarına fikrinizle ilgili sorular sorun. Önünüze egzersiz, nota, solfej gibi canlı ve görsel materyaller sunacaktır. Her bilgiye ulaşın, mutlaka profesyonelin etkisinde kalın. Yaratıcılığınızı kullanırken, tek yönlü ilerlemeyin. Mutlaka sorgulayarak ilerleyin. Gelişimini tamamlamakta olan bir öğrenci kemanını tanımalıdır. 

 


 
 
 

Bunlara dikkat edin


 
* Keman öğrenirken aynanın karşısında egzersiz yapın. Duruş bozukluğunuzu giderin. Doğru iş, doğru netice verir.
* Bedeninizi serbest bırakın. Başta bilekler, kollar, boyun, sırt ve omuzlarınız gergin olmamalı. 
* Tırnak kesiminiz kısa olmalı. Ses oluşumu sırasında ses parlamaları, ani ses bozukluğuna maruz kalmayın.
* (tuner) kullanın. Notaları doğru takip ettiğinizden emin olun.
* Egzersizlerinizi telefon, video kamera gibi araçlarla mutlaka kaydedin. İlerlemenizi takip edin. Hocanıza bu kayıtları gösterin, başarınızın hangi aşamada olduğunu öğrenmesi ve size yeni egzersizler vermesini isteyin.
* Yay çekmeyi, parmak egzersizleri kadar önemli kabul edin. Perdeye basmadan, boşta bir süre yay çekmeyi sürdürün. Isınma parmak egzersizleri için de fayda sağlayacaktır.
 
 
 

İhtiyaç listenizde olması gerekenler


 
* Keman taşıma çantası (keman kılıfı) en önemli araçtır. Kemanınızı kırılmalara, hasarlara karşı korur. Yanınızda her türlü yolculukta taşımanızı sağlar. 
* Reçine, keman taşıma çantasında bulunmalıdır. 
* Yedek yay, kırılma ve kaybolma gibi bir durumda evde bulundurulabilir.
* Metronom, doğru egzersiz yapmanız ve ilerleyen profesyonellik hayatınız için gereklidir. Doğru nota, doğru ses okuması yapmanızı sağlar. Akıl hocanızdır, yanınızdan asla ayırmayın. Kemanınızı akord ederken doğru seslere akor ettiğinize emin olun.

Yorum Yazın